5 TOP výletů, které si můžete na Istrii užít

5 TOP výletů, které si můžete na Istrii užít

Istrie nejsou jen pláže s čistou modrou vodou. Tato část ostrova nabízí plno výletů po okolí, ať už lodí, autem nebo pěšky. Příroda v tomto kraji je téměř nedotčená, a byla by škoda ji neobjevit. Můžete se například inspirovat našimi praktickými tipy.

Pula a římský amfiteátr

Největším istrijským městem je Pula. Na promenádě můžete posedět v kavárnách, vinných sklepech nebo restauracích. Pyšní se také bohatou historií, ale i nádhernými plážemi s čistým mořem. V srdci historického města se nachází římský amfiteátr, na něhož je naprosto impozantní pohled.

V podzemí arény se nachází zdarma vstup do muzea, které mapuje historii pěstování oliv a vinné révy na území Istrie. V amfiteátru se v letních měsících stále pořádají akce, ať už operní, divadelní nebo gladiátorské vystoupení (program nutno zjistit dopředu).

Ke vstupu dovnitř amfiteátru často bývá dlouhá fronta, ale nenechte se odradit, její průběh je velmi rychlý. Cena vstupenky pro dospělého je 50 kn (cca 180 Kč), za děti potom zaplatíte 25 kn (cca 90 Kč).

Výlet lodí do Benátek

Velmi příjemný je celodenní výlet katamaránem do Benátek. Vzdálenost z přístavu v Umagu do Benátek je 93 km a cesta trvá přibližně 2,5 hodiny. Odjíždí se v 7 hodin ráno a zpátky se katamarán vrací okolo 20 hodiny. Což je vhodná doba na zakončení výletu jednou z romantických večeří na pobřeží.

Tento výlet vás vyjde na 520 kn (cca 1800 Kč) za zpáteční cestu, v ceně je zahrnut autobus k lodi a průvodce.

Pokud je pro vás Umag daleko, nezoufejte. Do Benátek můžete vyplout i z Puly, Poreče a Rovinje vyráží v podobných časech poněkud větší loď a to za 76 € (cca 2000 Kč) pro dospělého, také s průvodcem v ceně.

Kamenjak

Kamenjak naleznete asi 10 km od Puly, přímo v nejjižnější části istrijského poloostrova. Mimo ideální místa pro opalování a koupání tato část ostrova nabízí mnoho barů, restaurací a dětských hřišť.

Do této nedotčené přírodní oázy se dostanete z Premantury pěšky, na kole nebo autem. V létě za jednodenní poplatek pro auto je to 80 kn (280 Kč) a týdenní povolení vyjde na 180 kn (640 Kč).

Lodí do NP Brijuni

V Pule nasednete na autobus, který vás odveze do 8 km vzdálené Fažany. Tento pravidelný přímý spoj je také jediný veřejný a cesta trvá asi 20 minut. Je v nabídce také několik variant s průvodcem, nabídku najdete téměř ve všech informačních centrech okolních měst.

Národní park se skládá ze dvou velkých a několika menších ostrovů, dohromady jich je 14. Můžete zde vidět nedotčenou přírodu a křišťálově čisté moře. Je zde také jedno z největších golfových hřišť v Evropě.

Městečko Rovinj

Městečko Rovinj na vás dýchne klidným neuspěchaným chorvatským životem. Kdysi bývalo významným přístavem, městem rybářů a námořníků. Můžete se projít malými uličkami, nakouknout do krámků a vychutnat si romantický oběd v jedné z taveren. Mnoho lidí toto místo navštěvuje i v zimních měsících.

Cesta není nijak náročná, například z Puly cesta autobusem trvá okolo 40 až 50 minut a cena jedné jízdenky je 33 kn ( cca 120 Kč).

Pokud se rozhodnete jet autem, je to pouze 67 km z Umagu a 36 km z Puly. Můžete zvolit dálnici nebo vedlejší cestu přes vesničky.