Umag a blízké okolí.

Umag a blízké okolí.

Město Umag leží v severní části Chorvatska a svou historii píše už od starověku. Díky dlouhé historii vás město přivítá krásnými kulturními památkami, ale za návštěvu stojí i 45 km dlouhé pobřeží, na kterém si užijete velkolepé výhledy na Středozemní moře. Město se svým okolím skrývá několik dechberoucích atrakcí, ale některé z nich prostě vyčnívají z řady a stojí za to je vidět. Jako ideální dopravní prostředky jsou tu k dispozici kolo nebo elektrická koloběžka se kterými budete mít všechna místa jako na dlani.

Pláže

Umag a jeho okolí nabízí jedny z nejkrásnějších pláží celé Istrie. Pláž Laguna Stella Maris leží jen 3 km od centra Umagu a svým návštěvníkům toho hodně nabízí. Je obklopena borovicemi, které poskytují osvěžující útočiště před horkým sluncem. Přístup k moři je velmi snadný a k dispozici je i půjčovna slunečníků a lehátek. V okolí se nachází několik restauraci a pláž je lehko dostupná i autem, vlakem či dokonce na kole.
Pláž Kataro jehož součástí je volně přístupná zřícenia města Sipar z roku kolem 876 našeho letopočtu. Pláž je tu s oblázkovým vstupem do moře, kde se postupně mění v písečné podloží s příjemným klesáním vhodným i pro děti. Hned u pláže je krasné parkování v trávě, které může posloužit i k odpočinku na dece a to ať už na sluníčku nebo ve stínu stromů.
Dalšími známými plážemi jsou Sol Polynesia, Aurora či Kanegra. V okolí téměř každé pláže je vybudováno hřiště na plážový volejbal či jiné sportovní aktivity.

Savudrijski svjetionik

Maják Savudrija je nejstarším aktivním majákem na Jadranu a nejsevernější na Istrijském poloostrově. Byl také prvním majákem na světě, který začal svítit uhlím. Maják leží jen 10 km severně od města Umag. Snadno se k němu dostanete autem, na kole, koloběžce či lodí. Přestože maják není zcela izolován od světa, vládne kolem něj klidná až mystická atmosféra. Legenda říká, že dal maják postavit v roce 1818 hrabě Meternich pro krásnou chorvatskou šlechtičnu, do které se zamiloval na vídeňském plese. Vznešená dáma však těsně před dokončením stavby přišla o život a hrabě už místo nikdy nenavštívil.

Parenzana

Tuto cestu v minulosti pokrývala železnice a jejím účelem bylo propojit chorvatský Poreč s italským Trieste. Od roku 1902 do 1935 sloužila cesta jako důležitá spojka obou ekonomik. Převážel se na ní olivový olej, víno, ovoce, zelenina či obilniny. Istrijská část této cesty prochází okouzlujícími údolími, kopci, vinicemi a olivovými háji táhnoucími se v okolí středověkých vesniček. Železnice byla výjimečná právě pro své krásné viadukty či tunely, které byly na svou dobu skutečnými uměleckými díly architektů. Cesta je vhodná jak pro kolo, tak i na pěší túry.

Park Humagum

Městský park Humagum lemuje zátoku, která leží v srdci Umagu. V parku se rádi setkávají domácí i návštěvníci, protože si něm každý najde „to své“. Najdete zde různé atrakce pro děti, bludiště, solární nabíječky na elektroniku, běžecké chodníčky, pomůcky na cvičení či 250 m dlouhý sad růží,
který okouzlí nejen vůní ale i barvami. Vše dotvoří výhled na klidnou zátoku, za kterou se nerozprostírá nic jiného jen širé moře. Pokud máte chuť posedět s přáteli, strávit čas s dětmi, zaběhat si nebo si dát pořádně do těla, v parku Humagum na to najdete ten správný prostor.

Istralandia

Aquapark Istralandia si drží druhé místo v žebříčku nejlepších evropských aquaparků. Čeká na vás 23 tobogánů, které měří dohromady přes 2 km. Najdete zde také největší bazén s vlnobitím a nejvyšší tobogán v této oblasti Evropy. Aquapark je známý i různorodým doprovodným programem. Výjimkami nejsou vtipné dechovkové koncerty, sportovní akce či pěnové party. Pokud si chcete na chvíli odpočinout od vody, máte na výběr z několika restaurací a barů.

Restaurace

Fantastickou restauraci s výbornou kuchyní a pizzou upečenou na kameni si můžete užít přímo pod vašimi pokoji, viz ubytování. Ale pokud máte chuť na vyhlášenou pizzu, určitě si to namiřte do vesničky Marija na Krasu, kde se nachází restaurace Konoba Rustica. Čeká tu na vás nejlepší pizza dělaná tradičně v peci na dřevě. Vybírat můžete ze 40 různých druhů. Kromě pizzy vás mohou ohromit i různé domácí speciality jako je lokální olivový olej, ovčí sýr, istrijské prosciutto či domácí pečivo a chléb. Pochutiny z masa či plodů moře také nejsou výjimkou. Za tradičními pochoutkami se však vyplatí jít do samého srdce Umagu, do restaurace Zlatna Vala. Restaurace se drží rčení, že ryba plave třikrát, ve vodě, v oleji a v dobrém víně. Proto zde najdete ty nejlepší kombinace mořských plodů a kvalitních lokálních vín. Jídlo si můžete vychutnat i na prostorné terase s výhledem na zátoku a hladinu moře.